SEO ve Türleri Nelerdir ?

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe adı ile “Arama Motoru Optimizasyonu” arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan düzenlemelerdir. SEO birçok işlemden oluşan bir bütündür, SEO çalışması yapılan sitelerde sitelerin sağlıklı olarak yükselmesi ve kazanç sağlaması hedeflenmektedir.

seo

Site içi SEO (On Page)

Site içinde yapılan kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarma, menü ve site içi gezinmeye en uygun hale getirilmesi, arama motorları tarafından daha kolay algılanan sayfaların kullanıcılara sunulması, mobil uyumlu sitelerin üretilmesi gibi çeşitli aşamalardan ve kriterlerden oluşan, site içi işlemleri kapsayan işlemlerdir.

Site dışı SEO (Off Page)

Site dışında yürütülen backlink, sosyal medya, markalaşma gibi işlemlerin bütünüdür. Site dışı seo kendi içinde oldukça kapsamlı çeşitliliğe sahiptir.Backlink, siteye yapay veya doğal yollar ile farklı sitelerden, bloglardan veya sosyal hesaplardan kazanılan linklerdir. Backlinkler dofollow ve nofollow olarak 2 çeşittir.

Dofollow Backlink
Arama motorları tarafından sıralama faktörü olarak kabul edilen linklerdir. Yapay yollar ile elde edilmesi çeşitli cezalar ile cezalandırılır. Bir siteden çokça siteye dofollow link çıkılması da spama izin verilmesi olarak algılanıp site kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Dofollow link siteye kefil olduğunuzu gösteren bir link verme çeşididir. Karşı site ceza alırsa, spam yaparsa bu sizin sitenizi olumsuz etkileyebilir.

Nofollow Backlink
Kısaca ben bu siteye link verdim. Sıralamada yükseltmek için vermiyorum demektir. Yani karşı siteye kefil değilsinizdir.

market

Black Hat SEO

Arama motorları üzerinde sıralamaları manipüle etmek için yapılan işlemler bütünüdür. Yani yapay yollar ile arama motorlarını yanıltarak sıralama almaya çalışmaktır. Bu yöntem daha çok karşıt siteler için kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu yöntem uygulanarak, karşıt siteler sıralamalardan düşürülerek, kazançlarının azalmasına neden olur.

Bu yöntem ile siteler sandbox ve filtre cezasına girebilirler. Bu yönteme maruz kalan siteler Google Webmaster Tools ile sitesine gönderilen linkleri reddederek ve yapılan çalışmaların geldiği ipleri tespit ederek şikayette bulunup, kurtulmaya çalışmalıdırlar.

Bu yöntemin diğer kullanım yeri kişilerin kendi sitelerinde uygulamasıdır. Kişiler ucuz fiyatlara vadedilen kısa sürede 1.sayfaya çıkma garantili makaleleri okuyup deneyerek veya hizmet satın alarak sitelerine başlangıçta binlerce backlink, tanıtım vs. gibi çalışmalar alarak sitelerini üst sıralara taşıyıp, kısa yoldan kazanç sağlamayı amaçlamaktadırlar. Bu kişiler bu yöntemleri uyguladıkları zaman siteleri belli bir süre ilk sayfalara kadar çıkabilir lakin daha sonra mutlaka siteleri spam cezasına çarptırılır ve bir daha Google’da indexinin bulunmamasına kadar gidebilir, kısacası siteleri çöp olur. Tehlikeli ve tavsiye edilmeyen bir işlemdir.

Google son güncellemeleri ile bu şekilde Anti SEO’ya maruz kalan siteleri tespit eden çalışmalar üzerinde son birkaç yıldır daha özenli çalışmaktadır.

SEO Uzmanı

SEO Uzmanları Arama Motoru Optimizasyonu işlemlerini yapan kişilerdir. Uzmanlar fayda vermeyen siteler değil, kullanıcı deneyimi bakımından yüksek, bilgi içeren siteler üretmeyi hedeflemelidir. Yani SEO öncelikle kullanıcılar için yapılmalıdır. Arama motorları için onların anlayabileceği kodlama yapısı, içeriği okuyabilmelerini sağlayacak altyapının kurulması insanlara fayda sağlayabilmek için yeterlidir.

SEO Uzmanları hedef sitede bir çok işlem gerçekleştirmektedir. SEO Uzmanları kişilerin kurumsal veya bireysel kimliğini zedelemeden işlemlerini yürütür ve zamana yayarak düzenli şekilde gerçekleştirir.
SEO Uzmanları uyguladıkları çalışmalar ile hedef siteye trafik ve kazanç sağlatırlar. Bir çok servisi kapsamlı olarak kullanarak, siteye giren organik trafiğin ve marka bilinirliğinin artmasını sağlarlar. Aynı zamanda hedef sitelerin Anti SEO işlemlerine maruz kalmaması için çalışmalar yürüterek sitelerin belirli bir çizgide büyümesini sağlatırlar.

Son yıllarda bir çok sektörde internet siteleri ve marka kimlikleri için SEO çalışmaları kullanılmaktadır. SEO çalışmaları profesyonel işlemleri gerektirir, ufak bir hatada siteleriniz çöp konumuna kadar düşebilir. Bu yüzden SEO işlemlerini bu alanda yetişmiş profesyonel kişiler yürütmektedir.

Leave a Comment.

© 2020 - All rights reserved.