Semantik SEO Nedir ?

Google her gün daha iyi hale gelen internet yapay zeka konusunda ilerlemekte ve daha doğru sonuçları kullanıcılarına verebilmektedir. Bu gelişmelerden biri de ” Semantik SEO” alanında yapılmaktadır. Peki Semantik SEO nedir ? Gelin şimdi hep beraber ne olduğuna bakalım.

Semantik SEO, bir makalede kullanılan anahtar kelimelerin bir benzerini kullanarak daha sağlam ve etkili bir yazı ortaya çıkarmaktır. Örneğin; konusu ” Macera” olan bir makalede ”Serüven” kelimesini kullanmak eş anlamlı olacağı için,  Google örümcekleri makaleyi tararken bu anahtar kelimeleri bulup bunları aynı değerlendirir. Böylelikle anahtar kelime oranı daha fazla yükselir ve makale daha sağlam ve etkili bir makale haline gelir lakin bu kelimeleri ard arda sıralamak, Google tarafından spam olarak nitelendirilebilir.

Tabi bunların yanı sıra, kısaltmaları birbiriyle ilişkilendirir ve yabancı kelimeleri Türkçe karşılığı olarak kullanıcıların karşısına çıkartabilir.

Bunun dışında da herhangi bir kelimenin uzantıları veya farklı yapılarda ki hallerini de Google tespit edebilir.  Örneğin; ”Ağaç, Ağaçlar, ağaçları ve Tree” gibi kelimeler.

Semantik SEO’nun çalışma şekli ise şöyle; LSİ dediğimiz ”Letant Semantik İndexing” Google taramalarının bir parçası olarak çalışan,kullanılan kelimeleri bütün cümle kalıpların içinde tarayarak sentezleyen ve anlam olarak birbirine en yakın olanları belirleyen bir sistemdir.

Arama motorları bu tespit edilen anahtar kelimeleri bir başka sayfadaki anahtar kelimelerle karşılaştırarak aralarındaki ilişkileri tespit eder, daha sonra da bunlar bir grup veya konsepte sınıflandırır.

Örneğin; Google’da ‘‘Tanrının Eli’’ diye arama yaptığımızda Diego Armando Maradona arama sonuçlarında en başta çıkmaktadır. Bunları sağlayan şey LSİ sistemidir.

Semantik Anahtar Kelimeleri kullanmak, SEO’ya büyük bir katkı sağlamakta. Bir makale yazdığınız zaman, anahtar kelimenin eş anlamlı kelimesi veya anahtar kelime ile alakalı kelimeler bulup kullanmak, yazıdaki anahtar kelime oranını arttırarak SEO açısından çok olumlu sonuçlar verebilir.

Semantik anahtar kelimeler bulmak için, internet üzerinden araştırmalar yapabilirsiniz. Bununla ilgili ” Semantik SEO ” gibi aramalar yaparak, anahtar kelimelerin eş anlamlılarını veya alakalı kelimeleri bularak Semantik SEO’ ya uygun şekilde makaleler hazırlayabilirsiniz. Anahtar kelimelerin eş anlamlılarını veya anahtar kelimelerle alakalı kelimeleri bulan programlara da yine Google üzerinden araştırmalar yaparak ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment.

© 2020 - All rights reserved.