Responsive mi mobil uygulama mı?

Responsive; hepimizin de bildiği üzere mobil uyumlu web siteleridir. Peki bir web siteniz  var ve siz bu web sitenize mobilden erişim sağlayan kullanıcıların girmesini istiyorsunuz. Bu durumda Responsive mi yoksa mobil uygulamadan mı yararlanmalısınız ? Kimi düşünceler Responsive kimileri ise mobil uygulama taraftarları. Gelin şimdi hep beraber Responsive ve mobil uygulamayı inceleyelim…

Responsive ile Mobil Uygulama Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Erişim Farkı : Mobil uygulama sadece yüklü telefonlar giriş yapabilirken, mobil uyumlu web sitesine internete bağlanan her telefon girebilir. SEO’ ya uyumlu optimize edilen web siteleri tüm mobil arama motorlarına uyumlu olduğundan, oralardan gelen trafikten önemli bir ölçüde yararlanmaktadır. Uygulamaların böyle bir lüksü yoktur.

Maliyet Farkı : Android veya İOS tabanlı işletim sistemlerinde mobil uygulama geliştirip piyasaya sunmak, yüksek yazılım bilgisinin yanı sıra önemli bir maliyeti vardır. Web siteniz Responsive Design olarak ayarladıysanız maliyetiniz en minimum seviyeye düşecektir.

Güncelleme Farkı : Mobil uygulamada güncelleme yaparsanız eğer, mobil uygulamanızı kullanan kullanıcılarında güncelleme yapması gerekmektedir. Web sitenizde yaptığınız bir güncelleme anında faaliyete geçebilir ve kullanıcıların yeni güncelleme için sadece siteyi yenilemeleri yeterli. Responsive’de gerçek zamanlı olarak güncelleyebilirsiniz.

Buradan çıkartabileceğimiz en kapsamlı yargı; Responsive Design olarak hazırlanmış web sitelerinin, mobil uygulamadan çok daha iyi olduğunu ve kullanılması gerektiğidir. Şimdi gelin ”Responsive tasarım nedir ?” hep birlikte bir göz atalım.

responsive web design

Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive kelime anlamıyla ”Uyumlu” anlamına gelir. Dünyada ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkan bu anlam, her geçen gün daha fazla popüler olmakta. Masaüstü, tablet ve mobil versiyonları bulunan bu tasarım şekli, web sitenize mobil veya tablet üzerinden girildiğinde site içindeki resim veya yazı gibi içeriklerin boyutlarını ekran genişliğine göre ayarlanıp,ekrana tam oturtulmasıdır. Eğer siteniz responsive olarak ayarlanmadıysa kullanıcılar sitenizdeki bir içeriği okumak veya görmek için içeriği yakınlaştırmaları gerekmektedir.

Responsive Web Sitelerinin Önemi

Mobil arama motorlarında responsive tasarımlı web sitelerin önemi oldukça fazladır. Arama motorları bu siteleri Responsive olmayanlara göre daha fazla desteklerler. Web sitesinin kendi URL’sinin yanında bir mobil kısaltmalı URL yani Subdomain kullanmak yerine o sitenin Responsive yapılması çok daha akıl karı bir iştir. Dünyada web site ziyaretleri oldukça arttı önümüzdeki günlerde Responsive web sitelerin artışı da fazlasıyla görülecektir.

Leave a Comment.

© 2020 - All rights reserved.