PWA Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mobil internet tarayıcısı üzerinde çalışan lakin sanki bir uygulama kullanıyormuş gibi işleyen bir web tabanlı uygulamadır. Hem web hem app, her ikisini birleştiren ve herhangi bir uygulama indirmeden kullanılan, Google’ın yeni bir projesidir.

Örneğin; daha önce girdiğiniz bir web içeriğini, ana sayfa üzerine ikon olarak ekleyip bildirimlere attığınız zaman, bu içeriğe çevrimdışı iken bile erişim sağlayabiliyorsunuz.

Nasıl Kullanılır ?

Bu sistem her cihaz için uyumlu olarak çalışıp, belirli bir tarayıcı gereksinimi olmadan her çeşit kullanıcıya erişim olanağı sağlar. Çevrimdışı olarak çalışabilir. Eğer kullanıcı düşük bir internet hızını sahip ise bu sistem sayesinde uygulamaya en hızlı şekilde erişim sağlayabilir. PWA kullanıcıya bir uygulama kullanıyormuş hissiyatı vererek, kompleks indirme işlemlerine gerek kalmamasını sağlıyor. PWA her zaman güncel olup, her türlü arama motorları tarafından indekslenmesi sağlanır.

Kullanıcılar bu uygulamayı ana ekranında tutarak gerekli içeriğe tek tuşla en hızlı biçimde ulaşabilir. İnternet hızı ne olursa olsun sayfalar en hızlı şekilde yüklenilir. Yüksek kullanıcı deneyimi sayesinde satış performanslarını arttırmaya yardımcı olur.

Progressive Web Apps1

PWA, modern mobil web tarayıcıları üzerinden uygulamaların ve web’in en iyi özelliklerini kombinleyerek harika uygulama deneyimi sunan bir gelişim. Çevrimdışı erişebilirlik, kolayca ana ekrana ekleyebilme, arka plan senkronizasyonu, Service Workers sayesinde öne çıkan fonksiyonel özellikler, hız, güvenlik ve bahsettiğimiz birçok diğer özellikle projelerin büyümesinde önemli rol oynayacak bir uygulama inşa edilebilir. Kitlelere kolay erişim sayesinde pazarlama stratejilerinden daha yüksek metrikler elde edilebileceği gibi, sunulan deneyimle olumlu reaksiyonlar kazanılması projelerin gelişimi için harika bir olanak.

Google Play içinde uygulaması olmayan bir satış odaklı web sitesi düşünün.Bu siteye her seferinde web tarayıcınız üzerinden giriş yapmak yerine tek tuş ile web tarayıcı bar çerçevesini ortadan kaldırarak, bir uygulama misali en hızlı şekilde giriş yapabiliyorsunuz. PWA bu olanağı sağlamadan önce girdiğiniz sitede size; ”Bu içerik ana sayfada sabitlensin mi ?” sorusu soruyor bu soruya olumlu yanıt verir ardından web tarayıcınız üzerinden içeriği bildirimlere eklerseniz. PWA sistemini çok rahat bir şekilde kullanma özgürlüğüne erişiyorsunuz.

Leave a Comment.

© 2020 - All rights reserved.