CMS Sistemlerinin Yararları ve Kullanımı

CMS nedir ? ”Content Management System” yada Türkçe adıyla ” İçerik Yönetme Sistemi ” web sitesi sahibinin veya bu iş hakkında görevlendirmiş olduğu kullanıcıların bir yönetme paneli kullanarak internet sitesinde bulunan yazı, resim, müzik, döküman vb. içerikleri düzenleyebildiği, yenilerini ekleyebildiği sistemlerdir. Bu sistemi kullanmak için bir yazılıma veya programa ihtiyacınız yoktur. Tüm işi internet tarayıcınız yapabilir.

İçerik Yönetim Sistemi Çeşitleri : İçerik yönetme sistemleri kendi içerisinde 6 başlığa ayrılırlar.

1- ECMS (Enterprise CMS) : Şirketlerin kullandıkları cms sistemlerine denir. Kısaca şirket içerik yönetim sistemi de denebilir.

2- WCMS (Web CMS) : Web içerik yönetim sistemidir.Sistem html olarak upload edilir.

3- DMS (Document Management System) : Dosya içerik yönetim sistemidir.İmaj, elektronik belge vs. gibi verilerin kontrolü için kullanılır.

4- MCMS (Mobile Content Management System) : Mobil içerik yönetim sistemidir. Cep telefonları, akıllı telefonlar ve Kişisel dijital asistanlar için yapılmış bir sistemdir.

5- CCMS (Component Content Management System) : Bileşen içerik Yönetim Sisemidir. Bileşik içerikleri yönetmek için kullanılır.

6- MCMS (Media Content Management System): Medya içerik yönetim sistemidir. Müzik, video gibi medya içerikli sistemlerin yönetimi için kullanılır.

CMS Sistemlerinin Yararları

CMS Sistemlerinin en büyük yararlarından biri internet kullanıcıları arasındaki iletişim arttırmasıdır. Bunun yanında rapor yazma kolaylaştırır ve verileri depolama ve verileri alma konusunda kolay bir kullanıma sahiptir. Kullanıcı tabanlı bir sistem olduğu için, kilit nokta en fazla kullanıcıdadır. Kullanıcı detayları kolaylıkla kontrol eder.

Kullanıcı istediği bilgiyi görüntüleyebilir ve düzenleyebilir. Tüm bu hakların kullanıcıya verildiği bu sistemde kullanıcılar arasındaki iletişimin artmasıyla beraber daha fazla verim elde edilir, daha kullanışlı ve işleyen bir hal alır.

CMS Sistemleri Nasıl Kullanılır ?

Web Sitesi Yönetim Paneli’ne erişim yetkisine sadece Site Yöneticisi ve site yöneticisinin görevlendireceği editörler ile kullanıcılar girebilir. Site kullanıcıları sadece yönetimlerine verilmiş olan firmaların içeriklerini düzenleyebilirler. Başka firmaların içeriklerine karışma yetkisi yoktur. Kullanıcıların oluşturdukları veya güncelledikleri içerikler site yöneticisi veya onun yetkilendirdiği editörler tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra web sitesinde yayınlanmaya başlanılır. Kullanıcılar kendi oluşturdukları içerik üzerinde, editörler site yöneticisinin yetki verdiği içerik üzerinde, site yöneticisi ise tüm sistem üzerinde yetki sahibidir. Site yöneticisi, verdiği yetkileri istediği zaman kaldırabilir veya değiştirebilir.

Kullanımı oldukça kolay ve güvenlik açısından üst seviyede olan bu sistem verimlilik sağlar. Kullanıcılar, site ziyaretçileri, editörler ve site yöneticisi arasında iletişimi sağlayan modüller vardır. Site yöneticisi tüm iletişimi kendi panelinden takip edebilir. Kullanıcı istatistiklerine web sitesi sahibi panelden erişilebilir. Çok fazla verim elde edilmesiyle beraber, güvenlik ve performans üst düzeydedir.

Leave a Comment.

© 2020 - All rights reserved.